(0)
Новости

Новости

22 Січня 2021

Чи можуть до ФОП прийти з перевіркою додому?

Значна частина українського бізнесу - це фізичні особи -підприємці (далі - ФОП). Хтось із таких ФОПів займається роздрібною торгівлею товарів на ринках чи інших місцях, хтось надає побутові послуги населенню (перукарні, ательє чи тому подібне). Однак є й така частина ФОПів, які надають послуги, для яких не є обов'язковим місце надання такої послуги чи якась прив'язка до місця здійснення діяльності. До таких послуг можна віднести послуги з консультування чи розробки програмного забезпечення, дизайн, коучинг і т.д. Бо й дійсно написати програмний код можливо з будь-якого куточку України чи навіть планети, маючи лише для цього необхідне обладнання - ноутбук чи комп'ютер. І тут виникає питання: якщо такий ФОП не має конкретного місця здійснення своєї діяльності - чи можлива у нього фактична перевірка державними органами? На прикладі податкових органів відповім на це запитання.

Податкова адреса - не дорівнює місцю надання послуг.

При державній реєстрації ФОП завжди вказують своєю податковою адресою - місце прописки, яке підтверджуються відповідними відмітками в паспорті, що прямо регламентується у ч. 4 ст. 9 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців і громадських формувань». Саме за такою адресою з ФОПом буде здійснюватися офіційне листування з державними органами. А вже з реєстру юридичних та фізичних-осіб підприємців податкові органи беруть дані про податкову адресу платника податків. Винятком є випадки, коли ФОПи зазначають у довідці за формою № 20-ОПП та у заяві про перехід на єдиний податок іншу адресу. Але це стосується тих ФОПів, які мають місце надання послуг. Яка адреса вказувалася ФОПом можна перевірити у Єдиному реєстрі платників єдиного податку. А отже, якщо ФОП зазначив у цих заявах/формах адресу, яка відрізняється від місця реєстрації - то зазначена адреса і буде адресою для перевірки.

Тож, такі податкова адреса та місце надання послуг ФОПа можуть відрізнятися і у разі здійснення перевірки у ФОПа - перевірка буде проходити саме за місцем надання послуг.

Чи може податкова чи інший державний орган здійснити фактичну перевірку за місцем проживання.

У розумінні Податкового Кодексу України (пп. 75.1.3 ст. 75) фактичною вважається перевірка, що здійснюється за місцем фактичного провадження платником податків діяльності, розташування господарських або інших об'єктів права власності такого платника.

У статті 20.1.13 ПКУ чітко вказано право представників податкових органів мати безперешкодний доступу під час проведення перевірок до територій, приміщень (крім житла громадян) та іншого майна, що використовуються для провадження господарської діяльності та/або є об'єктами оподаткування, або використовуються для отримання доходів (прибутку), або пов'язані з іншими об'єктами оподаткування та/або можуть бути джерелом погашення податкового боргу. А платники податків зобов'язані допустити представників податкових органів до перевірки, що прямо вказано у ст. 16 Податкового Кодексу україни.

Дана стаття чітко уточнює, що доступ здійснюється до всіх приміщень, крім житла фізичної особи.

З чого слід зробити висновок, що податкові органи чи інші органи (за виключенням правоохоронних) не мають права проводити перевірки відносно діяльності ФОПів за місцем їх проживання, навіть якщо така адреса зазначена як податкова.

А чи перевірять такого ФОПа взагалі.

Звісно, всі суб'єкти господарювання підлягають перевіркам. Що стосується тих ФОПів, які не мають місця надання послуг чи будь-якого іншого місця, за яким вони здійснюють свою діяльність - вони також підлягають перевірці податковими органами. А перевірка таких ФОПів можлива у формі камеральної чи невиїзної документальної перевірки. Звісно, про дату невиїзної документальної перевірки ФОПа звісно повідомляють, відповідно до п. 79.2 ПКУ.

Тож, ФОПи, які не мають місця здійснення господарської діяльності також підлягають перевіркам податковими органами.

Якщо перевірка завітала додому, що робити.

Перш за все скажу, що такі візити можливі у разі, якщо проводиться слідча дія за участю податкової міліції та представників правоохоронних органів, однак, це вже буде не податкова перевірка, а обшук. І там вже буде зовсім інший порядок дій.

Що стосується саме податкових перевірок - такі перевірки будуть поза законом. І якщо у вас на порозі стоять особи, які представляються працівникам податкового органу слід вчинити наступні дії:

1. не запрошувати їх до оселі, оскільки при добровільному запрошенні буде важко довести незаконність знаходження їх за вашим місцем проживання;

2. попросіть пред'явити службові посвідчення та направлення на перевірку, у будь-якому випадку вам треба пересвідчитися хто саме до вас завітав та з якою метою;

3. якщо Вам відмовляють - викликайте сміливо поліцію, адже невідомі особи, представляючись працівниками державних органів намагаються потрапити до вас додому.

4. якщо вам надано всі документи, ви зателефонували до податкової і там вам підтвердили, що таке направлення на перевірки видавали і такі особи дійсно є працівниками фіскальної служби - ви обираєте самостійно запрошувати таких гостей додому чи ні, але з точки зору Податкового Кодексу України перевірка вдома - незаконна, а отже ви сміливо можете відмовляти у запрошенні до оселі. Однак, перш ніж відмовити - попросіть акт перевірки та зафіксуйте у ньому свої пояснення вашої відмови та чим вона мотивована.

Марченко Поліна, головний юрист міжнародної освітньо-консалтингової компанії «Бізнес-Конструктор»

 Детальніше в системі ЛІГА:ЗАКОН!

Безкоштовно отримати доступ до усіх матеріалів:

Отримати доступ на 24 години