(0)
Новости

Новости

16 Січня 2018

Наслідки несвоєчасної реєстрації змін до кредитного договору

Пропонуємо Вашій увазі матеріал електронного аналітичного щоденника «БУХГАЛТЕР & ЗАКОН». Видання входить в системи ЛІГА:ЗАКОН. З питань використання видань «БУХГАЛТЕР & ЗАКОН» та «ЮРИСТ & ЗАКОН» чи їх підключення звертайтесь за тел.: (044) 501-3-700.

Хто хоч раз стикався у роботі з процедурою реєстрації кредитних договорів, отриманих від нерезидента, чітко пам'ятає, що за несвоєчасну реєстрацію такого договору передбачено штраф. А от за несвоєчасну реєстрацію змін до договору штрафу не передбачено. Тому на практиці реєстрація змін до договору відбувається досить повільно. Спробуємо розглянути наслідки таких повільних дій для бухгалтерського та податкового обліку.

.
Закони, пов’язані з цією статтею, детальні консультації, коментарі податкових органів – все це Ви знайдете в системах ЛІГА:ЗАКОН.

Закажите бесплатную презентацию

Спочатку основне: законодавство

Відповідно до п. 1.16 гл. 1 розд. I Положення № 270 резиденти-позичальники мають передбачати в договорі умову, що договір набирає чинності з моменту (або не раніше) його реєстрації. Ці вимоги поширюються також на зміни до договору, які стосуються:

– суми;

– валюти;

– строку кредиту;

– розміру платежів, що впливають на розмір виплат за користування кредитом (процентної ставки, комісій, неустойки, інших установлених договором платежів, у тому числі тих, що є санкціями за неналежне виконання договору).

Водночас згідно з абз. 2 п. 1 гл. 2 розд. I Положення № 270 зміни відомостей щодо:

сторін зареєстрованого договору;

– суми;

– валюти;

– строку кредиту;

– розміру процентної ставки;

– комісій;

– неустойки;

– інших установлених цим договором платежів, у тому числі тих, що є санкціями за неналежне виконання договору, що впливають на розмір виплат за користування кредитом, потребують обов'язкового внесення відповідних змін до реєстрації договору в порядку, установленому для реєстрації договору.

Тобто глава 1 Положення № 270 не передбачає обов'язкового застереження в доповненні до договору про те, що доповнення набуває чинності з моменту реєстрації його в НБУ в разі зміни сторін договору, строку дії договору чи зміни процентної ставки, а глава 2 цього Положення містить таку вимогу.

Далі: приклад із життя

Нерезидент (далі – Кредитор 1) 20.05.2017 повідомив підприємство, що уклав договір про передання прав вимоги за кредитним договором іншому нерезиденту (Кредитор 2). За вказаним договором Кредитор 1 повністю передав свої права на тіло кредиту та проценти за ним станом на 20.05.2017. На підставі зазначеного договору укладено договір про внесення змін від 20.05.2017 до кредитного договору, в якому змінено ставку, строк кредиту та сторону за договором. Доповнення до кредитного договору зареєстровано в НБУ лише 30.10.2017.

Договором передбачено квартальний період нарахування процентів, який починається в перший день кварталу та закінчується в останній день кварталу. При цьому перший процентний період починається з 20.05.2017 та закінчується останнім днем кварталу. Виникає запитання: коли потрібно відображати нарахування процентів за кредитом у обліку?

Вирішуємо неприємну ситуацію

На думку автора, операція з передання боргу від одного боржника до іншого відображається в бухгалтерському обліку боржника не раніше дати реєстрації доповнення до кредитного договору в НБУ.

Оскільки дата реєстрації доповнення до договору – 30.10.2017, то лише на вказану дату підприємство отримало змогу відобразити заміну кредитора у зобов'язанні.

Тепер перейдемо до операції з нарахування процентів за кредитом. У договорі зазначено, що перший процентний період починається з 20.05.2017 (дата укладання договору відступлення прав вимоги) і закінчується в останній день відповідного кварталу.

Тобто за попереднім договором тіло та проценти нараховано повністю і передано від Кредитора 1 до Кредитора 2 з 20.05.2017.

Відповідно до ст. 1 Закону № 996 господарська операція – дія або подія, яка викликає зміни в структурі активів та зобов'язань, власному капіталі підприємства. Згідно з п. 5 ст. 9 Закону № 996 господарські операції повинні бути відображені в облікових регістрах у тому звітному періоді, в якому вони були здійснені.

Нарахування процентів за перший процентний період не могло бути здійснено, оскільки доповнення до кредитного договору набуло чинності лише 30.10.2017. Починаючи з 30.10.2017 нові умови договору є чинними і підприємство зобов'язане їх виконати, а саме: нарахувати проценти за користування кредитом за періоди:

– з 20.06.2017 по 30.06.2017;

– з 01.07.2017 по 30.09.2017.

У цьому разі зміни в структурі зобов'язань підприємства відбудуться саме 30.10.2017. Тому нарахування зазначених процентів не буде виправленням допущеної помилки.


Наталія Салова, Податковий консультант, сертифікований аудитор, IAB, САР
1. Закон № 996 – Закон України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні" від 16.07.99 р. № 996-ХІV.

2. Положення № 270 – Положення про порядок отримання резидентами кредитів, позик в іноземній валюті від нерезидентів і надання резидентами позик в іноземній валюті нерезидентам, затверджене постановою Національного банку України від 17.06.2004 р. № 270.Законодавство, пов’язане з цією статтею,
консультації та коментарі податкових органів –
все це Ви знайдете в системах ЛІГА:ЗАКОН.

Система ЛІГА:ЗАКОН беЗКОШТОВНА презентацІя