(0)
FAQ по ПРРО (частина 2)

FAQ по ПРРО (частина 2)

Реєстрація ПРРО

  1. Який алгоритм дій ФОПа при реєстрації ПРРО?
  2. Яка процедура реєстрації ПРРО в органах ДПС?
  3. Яка послідовність дій має бути здійснена суб’єктом господарювання для реєстрації ПРРО через особистий кабінет користувача Cashalot?
  4. Що вносити в поле форми № 1-ПРРО (F1316602), якщо у клієнта є pos-термінал?
  5. Як визначити тип ПРРО (стаціонарний, пересувний, каса самообслуговування, інтернет-торгівля) для заповнення п. 4 «Дані щодо ПРРО» форми № 1-ПРРО?
  6. Коли заповнюється поле «назва платіжної системи» у заяві за формою №1-ПРРО
  7. Чи треба подавати форму 20-ОПП, якщо СГ зареєстровано за однією адресою, а ПРРО використовуватиметься за іншою?
  8. У яких випадках контролюючий орган відмовляє в реєстрації ПРРО?
  9. Яким чином вносяться зміни у дані про ПРРО (крім перереєстрації)?
  10. Яким чином здійснюється скасування реєстрації ПРРО?
  11. Які дані необхідно зазначити у вікні «локальний номер» заяви за формою № 1-ПРРО?
  12. Яким чином здійснюється скасування реєстрації ПРРО?

Z-звіт та Х-звіт

  1. Якщо касир не закрив робочу зміну і не сформував Z-звіт — чи закриється вона автоматично?
  2. Яка відповідальність передбачена за неподання Z-звіту?
  3. Чи необхідно в кінці робочого дня роздруковувати Z-звіт, якщо протягом дня розрахункові операції не проводились, але були здійснені через РРО або ПРРО операції «службове внесення» та «службова видача»?
  4. Які дані має містити Х-звіт та чим це передбачено?

Чеки

  1. Які способи отримання фіскального чека покупцем за оплачені товари (послуги) через ПРРО?
  2. Хто несе відповідальність за форму чека та його реквізити при оновленнях законодавства?
  3. Чи вказується код УКТ ЗЕД у чеках?
  4. Чи можна видати фіскальний чек, а провести його нефіскальним?
  5. Чи можна на фіскальних касових чеках писати вручну додаткову інформацію, наприклад, форму оплати «попередня оплата» та «післяплата»?
  6. Якщо кошти надходять за товар, а самого товару ще немає (попередня оплата), що зазначати у фіскальному касовому чеку?
  7. У чеках ПРРО Cashаlot раніше не відображався знак множення, якщо кількість товару дорівнює 1. Якщо кількість товару більше 1, то знак множення був. Це відповідає нормативним документам?
  8. Чи є можливість додати до форми оплат «безготівкова» у фіскальному касовому чеку, оскільки платіжна картка — це один з видів безготівкової оплати?
  9. Що буде, якщо касир натисне кнопку ПРРО «Зареєструвати чек у ДПС», а суми готівки в касі буде недостатньо для видачі решти?
  10. Чи обов'язково у фіскальному чеку має бути зазначено «без ПДВ», якщо товар «не ПДВ-шний»? Чому в чеку Cashаlot такого відображення немає?
  11. Чи відноситься до розрахункового документа фіскальній чек, який друкується через програмний РРО?
  12. Чи передбачена в ПРРО Cashalot функція «заморозки» або відкладення чека? Чи є функція сторнування невірного чека?
  13. Чи дозволяється реєструвати чеки за платежами, які проходять після закінчення робочого дня на наступний?
  14. Чи можливо відправити чек на електронну пошту покупця?
  15. Відправка чека в SMS-повідомленні з ПРРО Cashalot

Реєстрація ПРРО


1.

Який алгоритм дій ФОПа при реєстрації ПРРО? 


1.       Необхідно подати Повідомлення за ф. № 20-ОПП для реєстрації господарської одиниці в ДПС (у разі, коли така господарська одиниця ще не була зареєстрована).

2.       Отримати від ДПС повідомлення про реєстрацію (відмову у реєстрації).

3.       Обрати ПРРО та замовити у розробника ліцензії.

4.       Для реєстрації ПРРО в ДПС подається Заява про реєстрацію ПРРО за ф. №1-ПРРО.

5.       ДПС присвоює ПРРО фіскальний номер та вносить його до реєстру РРО.

6.       Тепер можна працювати.


Для перереєстрації ПРРО або скасування реєстрації ПРРО подається ф. № 1-ПРРО з відповідною позначкою.  


2.

Яка процедура реєстрації ПРРО в органах ДПС? 


Порядок реєстрації, ведення реєстру та застосування програмних РРО визначено наказом Мінфіну від 23.06.2020 р. № 317. ДПС веде реєстр ПРРО в електронному вигляді.

До реєстру вносяться дані ПРРО, суб’єктів господарювання та їхніх господарських одиниць (ГО), де застосовуються ПРРО, сертифікати електронних підписів та/або печаток, що використовуються такими ПРРО.

Фіскальний сервер присвоює фіскальний номер ПРРО і вносить його до реєстру ПРРО, якщо немає підстав для відмови у реєстрації. 

Датою реєстрації ПРРО є дата формування фіскального номера ПРРО.

Для реєстрації ПРРО суб'єкт господарювання (СГ) має бути на обліку в контролюючому органі. Також на обліку має перебувати його ГО, де буде використовуватись ПРРО, про яку СГ повідомляє контролюючий орган (п. 63.3 ПКУ).

Для цього подається «Заява про реєстрацію ПРРО» за ф. № 1-ПРРО (ідентифікатор форми J/F1316602). Після автоматичного опрацювання Заяви сервером ДПС, ви отримуєте результати обробки у вигляді першої квитанції або першої та другої квитанцій. 


3.

Яка послідовність дій має бути здійснена суб’єктом господарювання для реєстрації ПРРО через особистий кабінет користувача Cashalot?


Суб’єкт господарювання, який має намір зареєструвати ПРРО, повинен перебувати на обліку в контролюючому органі. Також на обліку має перебувати його господарська одиниця, де буде використовуватись ПРРО, про яку суб’єкт господарювання повідомляє контролюючий орган відповідно до вимог п. 63.3 Податкового кодексу України.

Реєстрація ПРРО здійснюється на підставі заяви про реєстрацію.  Її можна подати через особистий кабінет користувача (бек - офіс), який є складовою частиною програмного комплексу Cashalot.  На бек-офісі є такі форми для заповнення:

  • Форма № 20-ОПП;
  • Заява про реєстрацію ПРРО;
  • Повідомлення про виявлення несправностей ПРРО;
  • Повідомлення про надання інформації щодо кваліфікованого сертифіката відкритого ключа.      


Після включення ПРРО до реєстру програмних реєстраторів розрахункових операцій такий ПРРО може використовуватись суб’єктом господарювання.

Про сертифікати електронних підписів та/або печаток, що будуть використовуватись для ПРРО, суб’єкт господарювання повідомляє згідно з Порядком обміну електронними документами з контролюючими органами, встановленим наказом Мінфіну від 06.06.2017 № 557.

Відповідь розміщена на «ЗІР», категорія 109.24.


4.

Що робити у разі відсутності зв’язку при застосування програмного РРО? (наприклад, у сільській місцевості існує проблема передачі даних до ДПС при нестабільному зв’язку, зокрема, Інтернет)


Необхідно внести назву платіжної системи. Але, зверніть увагу, що це поле необхідно заповнювати лише у тому випадку, коли користувач є учасником платіжної системи.


Інформація для довідки

1. POS-термінал

Згідно з ЗУ «Про платіжні системи та переказ коштів в Україні» (п.1.32-1) платіжний термінал — електронний пристрій, призначений для ініціювання переказу з рахунка, у тому числі видачі готівки, отримання довідкової інформації і друкування документа за операцією із застосуванням електронного платіжного засобу.

2. Платіжна система

Згідно з ЗУ «Про платіжні системи та переказ коштів в Україні» (п.1.29) платіжна система — платіжна організація, учасники платіжної системи та сукупність відносин, що виникають між ними при проведенні переказу коштів.


5.

Як визначити тип ПРРО (стаціонарний, пересувний, каса самообслуговування, інтернет-торгівля) для заповнення п. 4 «Дані щодо ПРРО» форми № 1-ПРРО?


Для заповнення п. 4 «Дані щодо ПРРО» заяви про реєстрацію ПРРО за ф. № 1-ПРРО, затвердженої наказом Мінфіну від 23.06.2020 р. № 317 «Про внесення змін до наказу Міністерства фінансів України від 14 червня 2016 року № 547», використовуються такі типи ПРРО:

  • «Стаціонарний» — встановлений на конкретну ГО та використовується за адресою, зазначеною в реєстраційній Заяві за ф. № 1-ПРРО;
  • «Пересувний» — зареєстрований на конкретну ГО (наприклад, автомобіль), але може використовуватися на всій території України;
  • «Інтернет-торгівля» – ПРРО встановлений на конкретну ГО і використовується за адресою, зазначеною в реєстраційній Заяві за ф. № 1-ПРРО, при його застосуванні можливе залучення касира (інтернет-магазин (сайт));
  • «Каса самообслуговування» — ПРРО встановлений на конкретну ГО та використовується за адресою, зазначеною в реєстраційній Заяві за ф. № 1-ПРРО, при цьому його застосування не передбачає залучення касира (наприклад, платіжний термінал).

6.

Коли заповнюється поле «назва платіжної системи» у заяві за формою №1-ПРРО?


Реєстраційна заява за формою № 1-ПРРО містить графу «Назва платіжної системи (для платіжної організації платіжної системи/учасника платіжної системи)», яка заповнюється лише у разі реєстрації програмно-технічного комплексу самообслуговування.

У разі реєстрації суб’єктом господарювання ПРРО або в інших випадках зазначена графа реєстраційна заява за ф. № 1-ПРРО не заповнюється.

Про це зазначено на Інформаційно-довідковому ресурсі «ЗІР» (категорія 109.24).

Додатково можна ознайомитись з Інструкцією щодо заповнення та подання заяви про реєстрацію програмного реєстратора розрахункових операцій за формою № 1-ПРРО (J/F1316602), яка розміщена на сайті ДПС у розділі «Програмні РРО» – «Форми ПРРО» – «Інструкції щодо заповнення». 

7.

Чи треба подавати форму 20-ОПП, якщо СГ зареєстровано за однією адресою, а ПРРО використовуватиметься за іншою?

Власник ПРРО перед тим, як зареєструвати його, повинен надіслати (подати) до ДПС інформацію за формою 20-ОПП про ГО, де буде застосовуватись ПРРО.

Суб’єкт господарювання, що хоче зареєструвати ПРРО, відповідно до наказу Мінфіну від 23.06.2020 року № 317, повинен перебувати на обліку в контролюючому органі. Також на обліку має перебувати його ГО, де буде використовуватись ПРРО, про яку суб’єкт господарювання повідомляє контролюючий орган відповідно до вимог п. 63.3 Податкового кодексу України за формою № 20-ОПП.

Відсутність на обліку ДПС об’єкта оподаткування або наявність неповної чи помилкової інформації може стати причиною відмови у реєстрації ПРРО.

8.

У яких випадках контролюючий орган відмовляє в реєстрації ПРРО?

Відповідно до п. 6 розд. II Порядку реєстрації, ведення реєстру та застосування програмних реєстраторів розрахункових операцій, затвердженого наказом Мінфіну від 23.06.2020 р. № 317 (далі – Порядок № 317), за наявності підстав для відмови в реєстрації програмного реєстратора розрахункових операцій (далі – ПРРО) фіскальний сервер формує повідомлення про відмову в реєстрації ПРРО із зазначенням підстав для такої відмови.

Відмова у реєстрації ПРРО формується, якщо:

  • автоматизованою перевіркою виявлено недотримання загальних вимог щодо електронного документообігу (обов’язковість та/або послідовність підписання електронного документа, невідповідність електронного документа затвердженому формату (стандарту), незаповнення обов’язкових реквізитів, недійсність електронних підписів та/або печаток підписантів Заяви про реєстрацію програмних реєстраторів розрахункових операцій за ф. № 1-ПРРО (ідентифікатор форми J/F1316602) (додаток 1 до Порядку № 317) (далі – Заява), непідтвердження права підписанта на подання Заяви тощо);
  • ПРРО із зазначеним у Заяві найменуванням вже зареєстрований;
  • щодо господарської одиниці, вказаної у Заяві, суб’єкт господарювання не повідомив про такий об’єкт оподаткування контролюючий орган відповідно до вимог п. 63.3 Податкового кодексу України (далі – ПКУ) або згідно з таким повідомленням відповідний об’єкт є закритим чи не експлуатується суб’єктом господарювання;
  • суб’єкта господарювання не включено до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань;
  • виявлено розбіжності даних, вказаних у Заяві, з даними щодо обліку та реєстрації суб’єкта господарювання в контролюючих органах як платника податків.

Відповідь розміщена на «ЗІР», категорія 109.24.



9.

Яким чином вносяться зміни у дані про ПРРО (крім перереєстрації)?

Відповідно до п. 9 розд. ІІ Порядку реєстрації, ведення реєстру та застосування програмних реєстраторів розрахункових операцій, затвердженого наказом Мінфіну від 23.06.2020 № 317 (далі – Порядок) заява про внесення змін у дані про ПРРО подається у разі змін даних, що вказуються у заяві про реєстрацію програмних реєстраторів розрахункових операцій за ф. № 1-ПРРО (далі – Заява за ф. № 1-ПРРО; ідентифікатор форми J/F 1316602) , що не потребують перереєстрації (зміни назви ПРРО тощо).

Для внесення змін у дані про ПРРО (крім перереєстрації) подається Заява за ф. № 1-ПРРО з позначкою у рядку 1 розд. 1 «Дія» «Зміни (крім перереєстрації)».

Пунктом 10 розд. II Порядку № 317 передбачено, що внесення змін у дані про ПРРО здійснюється у порядку та строки, встановлені для реєстрації.

Заява за ф. № 1-ПРРО з позначкою «Зміни (крім перереєстрації)» подається суб’єктом господарювання за умови направлення останнього фіскального звітного чека та закриття останньої зміни на такому ПРРО згідно з розд. V Порядку.

Відповідь розміщена на «ЗІР», категорія 109.24.


10.

Яким чином здійснюється скасування реєстрації ПРРО?

Скасування реєстрації ПРРО регулюється Порядком реєстрації, ведення реєстру та застосування програмних реєстраторів розрахункових операцій, затвердженим наказом Мінфіну «Про внесення змін до наказу Міністерства фінансів України від 14 червня 2016 року № 547» від 23.06.2020 р. № 317 (далі – Порядок № 317).

Так, відповідно до пп. 1, 2 розд. III Порядку № 317 реєстрація ПРРО діє до дати скасування реєстрації ПРРО, що здійснюється шляхом виключення його з Реєстру ПРРО та закриття фіскального номера, який не підлягає використанню надалі.

Реєстрація ПРРО скасовується на підставі Заяви про реєстрацію програмних реєстраторів розрахункових операцій за формою № 1-ПРРО (ідентифікатор форми J/F1316602) (далі – Заява) з позначкою «Скасування реєстрації», яка подається засобами Електронного кабінету чи засобами телекомунікацій, або на підставі Повідомлення про виявлення несправностей програмного реєстратора розрахункових операцій за формою № 2-ПРРО (ідентифікатор форми J/F1316701) з позначками «несправність» або «крадіжка пристрою чи компрометація ключа».

У Кабінеті Cashаlot у розділі «Документи» форми 1-ПРРО та 2-ПРРО можна сформувати та відправити на реєстрацію в ДПС (рис.2).


Рис. 2

До подання Заяви про скасування реєстрації ПРРО суб’єкт господарювання має забезпечити передачу всіх копій створених ПРРО розрахункових документів з присвоєними їм у режимі офлайн фіскальними номерами до фіскального сервера, електронних фіскальних звітних чеків та повідомлень, передбачених Порядком № 317. 

Пунктом 3 розд. III Порядку № 317 передбачено, що реєстрація ПРРО скасовується автоматично фіскальним сервером, якщо:

  • до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань внесено запис про державну реєстрацію припинення юридичної особи або державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності фізичної особи – підприємця;
  • щодо господарської одиниці, де використовується ПРРО, суб’єкт господарювання повідомив про такий об’єкт оподаткування контролюючий орган відповідно до вимог п. 63.3 Податкового кодексу України (далі – ПКУ), як про закритий або такий, що не експлуатується суб’єктом господарювання;
  • щодо суб’єкта господарювання наявне судове рішення, що набрало законної сили, про ліквідацію у зв’язку з банкрутством або про припинення, що не пов’язане з банкрутством, про визнання недійсними установчих документів;
  • стосовно фізичної особи – підприємця наявні дані про те, що особа померла, оголошена померлою, визнана недієздатною або безвісно відсутньою, чи її цивільну дієздатність обмежено;
  • суб’єкта господарювання знято з обліку в контролюючих органах у інших випадках, передбачених ст. 67 ПКУ та Законом України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань» від 15.05.2003 р. № 755-IV.

Повідомлення про скасування реєстрації ПРРО направляється суб’єкту господарювання засобами Електронного кабінету із зазначенням підстав (п. 4 розд. III Порядку № 317).

Відповідь розміщена на «ЗІР», категорія 109.24.


11.

Які дані необхідно зазначити у вікні «локальний номер» заяви за формою № 1-ПРРО?

Відповідно до Порядку реєстрації, ведення реєстру та застосування програмних реєстраторів розрахункових операцій, затвердженого наказом Мінфіну від 23.06.2020 р. № 317 (далі – Порядок № 317) для реєстрації ПРРО складається заява про реєстрацію за формою № 1-ПРРО (ідентифікатор форми J/F1316604).

Реєстраційна заява подається в електронній формі до фіскального сервера засобами телекомунікацій, з дотриманням вимог законодавчих актів.

При реєстрації ПРРО у заяві зазначається локальний номер ПРРО.

Локальний номер ПРРО – це числовий, унікальний номер, що присвоюється суб’єктом господарювання у довільному порядку для реєстрації ПРРО.

Зверніть увагу! Локальний номер ПРРО зберігається за ПРРО до дати скасування реєстрації такого ПРРО.


12.

Яким чином здійснюється скасування реєстрації ПРРО?

Порядок скасування реєстрації ПРРО встановлено розд. III Порядку № 317.

Реєстрація ПРРО скасовується на підставі Заяви про реєстрацію ПРРО за формою № 1-ПРРО (ідентифікатор форми J/F1316604), далі – Заява, з позначкою «Скасування реєстрації», яка подається засобами  телекомунікацій, або на підставі Повідомлення про виявлення несправностей ПРРО за формою № 2-ПРРО (ідентифікатор форми J1316701) з позначками «несправність» або «крадіжка пристрою чи компрометація ключа».

Звертаємо увагу! При поданні ф. 2-ПРРО (з позначкою “Несправність”) є можливість відновлення ПРРО після усунення несправностей з тим самим фіскальним номером, подавши ф. 1-ПРРО з позначкою “Відновлення роботи”.

Якщо ж СГ з якихось причин припиняє роботу з ПРРО, в такому випадку краще подавати ф. 1-ПРРО з позначкою “Скасування реєстрації”. Такий ПРРО анульовується повністю і скасовується його фіскальний номер.

Зазначимо, що реєстрація ПРРО діє до дати скасування реєстрації ПРРО, що здійснюється шляхом виключення такого ПРРО з реєстру ПРРО та закриття фіскального номера, який не підлягає використанню надалі.

Важливо! До подання Заяви про скасування реєстрації ПРРО суб’єкт господарювання має забезпечити передачу всіх копій створених ПРРО розрахункових документів з присвоєними їм у режимі офлайн фіскальними номерами до фіскального сервера, електронних фіскальних звітних чеків та повідомлень.

! Реєстрація ПРРО скасовується автоматично фіскальним сервером.

Підставами для скасування ПРРО є:

1) внесення до ЄДР запису про держреєстрацію припинення юрособи або державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності ФОП;

2) закриття господарської одиниці, де використовується ПРРО;

3) наявне судове рішення щодо суб’єкта господарювання, яке набрало законної сили, про ліквідацію у зв’язку з банкрутством або про припинення, про визнання недійсними установчих документів;

4) наявні дані про те, що ФОП померла, оголошена померлою, визнана недієздатною або безвісно відсутньою, чи її цивільну дієздатність обмежено;

5) інформація, що СГ знято з обліку в контролюючих органах.

Повідомлення про скасування реєстрації ПРРО направляється суб’єкту господарювання засобами Електронного кабінету із зазначенням підстав.

 

Z-звіт та Х-звіт


1.

 Якщо касир не закрив робочу зміну і не сформував Z-звіт — чи закриється вона автоматично?

Суб'єкти господарювання, які використовують ПРРО, повинні подавати до контролюючих органів електронні фіскальні звіти та електронні фіскальні звітні чеки (абз. 4 п.7 ст.3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» від 06.07.1995 р. № 265/95-ВР (далі — Закон № 265).

Після закриття робочої зміни касир формує фіскальний звітний чек (Z-звіт) та відправляє на реєстрацію до фіскального сервера (ФС) ДПС. Пiсля отримання підтвердження з ФС його можна зберігати в зручний спосіб — у електронному або друкованому вигляді. 

Відповідно до п. 5 розд. IV Порядку реєстрації, ведення реєстру та застосування програмних реєстраторів розрахункових операцій, затвердженого наказом Мінфіну від 23.06.2020 р. № 317, на одному ПРРО може бути відкрита лише одна зміна. Протягом однієї зміни може бути сформовано один фіскальний звітний чек / фіскальний звіт. Упродовж дня дозволяється відкрити нову зміну за умови закриття попередньої.

Перед відкриттям нової зміни слід закрити попередню. Це витікає із. п. 3 розд. IV Порядку № 317: Для переведення у фіскальний режим роботи ПРРО, зареєстрованого у Реєстрі, та забезпечення реєстрації розрахункових документів на фіскальному сервері особа, яка здійснює розрахункову операцію (за умови закриття попередньої зміни на такому ПРРО), відкриває робочу зміну, формуючи Повідомлення про відкриття зміни програмним РРО за формою № 3-ПРРО (додаток 3).

Автоматичне закриття зміни у ПРРО не передбачене.


2.

 Яка відповідальність передбачена за неподання Z-звіту?

У разі неподання до контролюючих органів Z-звітів з програмних або апаратних РРО застосовується фінансова санкція у розмірі 30 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (далі — нмдг) (510 грн) (п.10 ст.17 Закону № 265).

За порушення встановленого Законом № 265 порядку проведення розрахунків у сфері торгівлі громадського харчування та послуг, зокрема, нестворення (несвоєчасне створення) або незбереження щоденних Z-звітів у електронній формі протягом встановленого строку, до платників податку застосовується адмінштраф відповідно до ст. 155-1 КУпАП: 

  • для осіб, які здійснюють розрахункові операції, — від 2 до 5 нмдг (від 34 до 85 грн);
  • для посадових осіб — від 5 до 10 нмдг (від 85 до 170 грн).


Ті самі дії, вчинені особою, яку протягом року було піддано адміністративному стягненню за такі ж порушення, тягнуть за собою накладання штрафу:

  • на осіб, які здійснюють розрахункові операції, — від 5 до 10 нмдг (від 85 до 170 грн);

на посадових осіб — від 10 до 20 нмдг (від 170 до 340 грн)


3.

Чи необхідно в кінці робочого дня роздруковувати Z-звіт, якщо протягом дня розрахункові операції не проводились, але були здійснені через РРО або ПРРО операції «службове внесення» та «службова видача»?

Якщо протягом дня розрахункові операції не проводились, але були здійснені через реєстратор розрахункових операцій (далі – РРО) або програмний РРО операції «службове внесення» та «службова видача», то друкування Z-звіту в кінці робочого дня не є обов’язковим.

Відповідь розміщена на «ЗІР», категорія 109.02.

Варто зазначити, що вимоги щодо створення та подання фіскальних звітних чеків (Z-звітів) у ПРРО/РРО затверджені Законом України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» від 06.07.1995 р. №265, Постановою №199 від 18.02.2002 р., Наказом №547 від 14.06.2016.

Згідно п.п.7 та 8 Постанови №199 від 18.02.2002 р. «Про затвердження вимог щодо реалізації фіскальних функцій реєстраторами розрахункових операцій та вимог щодо забезпечення виконання фіскальних функцій програмними реєстраторами розрахункових операцій для різних сфер застосування»:

  • ПРРО вважається переведеним у фіскальний режим роботи після присвоєння фіскальним сервером номера зміні, протягом якої здійснюється реєстрація розрахункових операцій таким програмним реєстратором;
  • ПРРО перебуває у фіскальному режимі роботи протягом зміни до моменту передачі фіскального звітного чека за підсумками проведених операцій протягом такої зміни до фіскального сервера та реєстрації такого фіскального звітного чека фіскальним сервером;
  • у фіскальному режимі роботи програмний реєстратор забезпечує створення електронних розрахункових документів та електронних фіскальних звітних чеків.

Тобто, ПРРО переводиться у фіскальний режим роботи у момент відкриття зміни і перебуває у фіскальному режимі до моменту закриття зміни та реєстрації Z-звіту на фіскальному сервері ДПС.

Тому відповідно до законодавчих норм, необхідність створення та подання для реєстрації і довгострокового зберігання до фіскального сервера ДПС фіскальних звітних чеків (Z-звітів) у ПРРО у електронній формі виникає у разі здійснення розрахункових операцій або закриття робочої зміни на ПРРО.


4.

Які дані має містити Х-звіт та чим це передбачено?


Відповідно до п. 15 Вимог № 199 чек X-звіту повинен містити такі дані (всі підсумки та суми обчислюються з початку зміни до моменту формування X-звіту):

  • підсумок розрахункових операцій за реалізовані товари (надані послуги) за кожною ставкою ПДВ окремо;
  • літерні позначення та відповідні ставки ПДВ у відсотках;
  • суми ПДВ за кожною ставкою;
  • підсумок розрахункових операцій за реалізовані товари (надані послуги), продаж (надання) яких не підлягає обкладенню ПДВ;
  • загальний підсумок розрахункових операцій за реалізовані товари (надані послуги) з розбивкою за формами оплати;
  • підсумок розрахункових операцій та суми ПДВ відповідно до абзаців другого, четвертого, п'ятого, шостого цього пункту за сумами коштів, виданих покупцям (споживачам послуг), якщо такий підсумок не дорівнює нулю;
  • суми готівки за операціями «службового внесення» та «службової видачі»;
  • дату і час друкування чека X-звіту.


Якщо реєстратор призначений для роботи з декількома валютами, чек X-звіту повинен додатково містити підсумки розрахункових операцій щодо кожної валюти окремо.

X-звіт — денний звіт без обнулення інформації в оперативній пам’яті реєстратора (п. 2 Вимог щодо реалізації фіскальних функцій реєстраторами розрахункових операцій для різних сфер застосування, затверджених постановою КМУ від 18.02.2002 р. № 199; далі - Вимоги № 199).

Чеки


1.

Які способи отримання фіскального чека покупцем за оплачені товари (послуги) через ПРРО?

Законом України від 20 вересня 2019 року № 128-IX «Про внесення змін до Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» та інших законів України щодо детінізації розрахунків в сфері торгівлі і послуг» встановлено, що суб’єкти господарювання, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням електронних платіжних засобів, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, а також операції з приймання готівки для подальшого її переказу зобов’язані надавати особі, яка отримує або повертає товар, отримує послугу або відмовляється від неї, в обов'язковому порядку розрахунковий документ встановленої форми та змісту на повну суму проведеної операції, створений в паперовій та/або електронній формі (у тому числі, але не виключно, з відтворюванням на дисплеї пристрою, на якому встановлений програмний реєстратор розрахункових операцій QR-коду, який дозволяє особі здійснювати його зчитування та ідентифікацію з розрахунковим документом за структурою даних, що в ньому міститься, та/або надсиланням електронного розрахункового документа на наданий такою особою абонентський номер або адресу електронної пошти).

Суб’єктом господарювання фіскальний чек за оплачені товари (послуги) через ПРРО надсилається покупцю такими способами: електронною поштою (E-mail), Viber, Telegram, WhatsApp, або SMS, при цьому на пристрої повинна бути встановлена відповідна програма. Відправлення повідомлення виконується в загальному порядку від імені власника SIM-карти.

Про доставку фіскального чека від покупця надходить SMS повідомлення.

Разом з тим, суб’єкт господарювання може пересвідчитись, що покупець отримав фіскальний чек надіславши на наданий покупцем абонентський номер (Viber, Telegram, WhatsApp) та/або адресу його електронної пошти повідомлення із вимогою зворотнього інформування.

Відповідь розміщена на «ЗІР», категорія 109.24 та в офіційному виданні ДПС.

Покупець завжди може перевірити, чи зареєстровано чек, який йому видано продавцем, на ресурсі https://cabinet.tax.gov.ua/cashregs/check?id=.


2.

Хто несе відповідальність за форму чека та його реквізити при оновленнях законодавства? 

Прямої норми закону щодо того, хто відповідає за недотримання чинного законодавства, зокрема, нечинну форму касового чека та його реквізити, — немає. Однак, враховуючи ст. 8 Закону про бухоблік, такою особою є бухгалтер, якщо іншого не зазначено у посадовій інструкції іншої посадової особи (керівника, касира тощо).

Форму та зміст касового чека визначає Положення про форму та зміст розрахункових документів/електронних розрахункових документів, затвердженим наказом Мінфіну від 21.01.2016 № 13 зі змінами. Зверніть увагу, що з 01.08.2020 р. фіскальні чеки використовуються за новою формою.

Відповідальність за нечинну форму касового чека 

Відповідно до ст.8 Закону «Про бухгалтерський облік і фінансову звітність» від 16.07.1999 № 996-XIV відповідальність за організацію бухобліку та забезпечення фіксування фактів здійснення всіх господарських операцій у первинних документах, збереження оброблених документів, регістрів і звітності протягом встановленого строку, але не менше трьох років, несе уповноважений орган (посадова особа), який здійснює керівництво підприємством, або власник відповідно до законодавства та установчих документів. При цьому, для забезпечення ведення бухгалтерського обліку підприємство самостійно з дотриманням вимог цього Закону обирає форми його організації, у тому числі й введення до штату підприємства посади бухгалтера або створення бухгалтерської служби на чолі з головним бухгалтером.

Згідно зі ст. 155 прим. 1 КУпАП за порушення проведення розрахунків у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг застосовується адмінвідповідальність — до осіб, що здійснюють розрахунки застосовується штраф у розмірі від 2 до 5 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (далі — нмдг) та на посадових осіб — від 5 до 10 нмдг, а при повторному порушенні протягом року — штраф на осіб, які здійснюють розрахункові операції, від 5 до 10 нмдг і на посадових осіб — від 10 до 20 нмдг.


3.

Чи вказується код УКТ ЗЕД у чеках?

Код УКТ ЗЕД потрібно обов’язково вказувати у чеку для підакцизних товарів (п. 11 ст. 3 Закону № 265) — він зазначається в 7-му рядку. Форма фіскального касового чека № ФКЧ-1 наведена у додатку 1 до Положення № 13



4.

Чи можна видати фіскальний чек, а провести його нефіскальним?

Ні, це неможливо.
Якщо ви зобов’язані застосовувати РРО (ПРРО) під час проведення розрахункових операцій, то повинні:

  • проводити розрахункові операції через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи РРО;
  • або через зареєстровані фіскальним сервером контролюючого органу ПРРО. 

5.

Чи можна на фіскальних касових чеках писати вручну додаткову інформацію, наприклад, форму оплати «попередня оплата» та «післяплата»?

Ні, не можна. На фіскальних чеках ПРРО/РРО види оплати та будь-яку іншу інформацію писати вручну не потрібно, тому що це призведе до порушення встановленої форми та змісту затвердженого розрахункового документа (фіскального касового чека на товари (послуги)) та невідповідності підсумків за розрахунковими операціями у Z-звіті.


6.

Якщо кошти надходять за товар, а самого товару ще немає (попередня оплата), що зазначати у фіскальному касовому чеку?

У разі здійснення суб’єктом господарювання розрахунків при продажу товару (наданні послуг) у безготівковій формі — перерахування коштів з розрахункового рахунка на розрахунковий рахунок або при перерахуванні банками за дорученням підприємств і фізичних осіб коштів, унесених ними готівкою в касу банку, на рахунки отримувачів коштів — дані розрахунки вважаються безготівковими та проводяться без застосування РРО.

При здійсненні розрахункових операцій в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням електронних платіжних засобів, платіжних чеків, жетонів тощо) застосування РРО або програмного РРО є обов’язковим.

Якщо, споживач через інтернет, замовив товар і розрахунок за нього було здійснено із застосуванням платіжних карт Visa, MasterCard та інших, за умови доставки таких товарів поштою або кур’єрською службою, суб’єкт господарювання зобов’язаний надати розрахунковий документ встановленої форми (фіскальний чек ПРРО або РРО).

У разі доставки товару поштою, за умови передоплати з застосуванням платіжних карт Visa, MasterCard та інших, суб’єкт господарювання повинен укласти в поштове відправлення розрахунковий документ установленої законодавством форми і змісту на повну суму проведеної операції, що підтверджує факт купівлі-продажу товарів, із зазначенням у касовому чеку «передоплата товарів» або у разі проведення розрахунків за відстроченим платежем – проводяться через РРО та/або ПРРО з використанням режиму попереднього програмування «погашення кредиту» («післяплата»).

Якщо доставка товару здійснюється поштою за умови післяплати, то в момент отримання товару на поштовому відділенні покупець вносить кошти для перерахування на банківський рахунок продавця. Відповідний документ, що підтверджує факт оплати товару, у цьому випадку зобов’язане видавати поштове відділення. Документом, що свідчить про отримання того або іншого товару, буде видаткова накладна продавця, вкладена суб’єктом господарювання (продавцем) у посилку.

У разі доставки товару за допомогою кур’єрської служби за умови передоплати із застосуванням зазначених вище платіжних карт, аналогічно, як у разі доставки товару поштою, продавець при продажу товарів повинен забезпечити доставку покупцю раніше роздрукованого розрахункового документа (фіскального чека) разом із придбаним товаром. 

Відповідну інформацію розміщено на Інформаційно-довідковому ресурсі «ЗІР», категорія 109.03.



7.

У чеках ПРРО Cashаlot раніше не відображався знак множення, якщо кількість товару дорівнює 1. Якщо кількість товару більше 1, то знак множення був. Це відповідає нормативним документам?

Відповідно до вимог нормативно-правового акта у фіскальних чеках ПРРО Cashаlot раніше не відображався знак множення, якщо кількість товару дорівнювала 1. Наразі відображення кількості товару, знаку множення та вартості придбаного товару в чеках ПРРО Cashаlot, якщо кількість товару дорівнює 1, реалізовано.

У фіскальних касових чеках ПРРО / РРО кількість і вартість придбаного товару (отриманих послуг) відображається, якщо кількість придбаного товару (отриманої послуги) не дорівнює одиниці виміру (згідно з п. 2 розд. II Положення про форму та зміст розрахункових документів/електронних розрахункових документів, затвердженого наказом Мінфіну від 21.01.2016 р. № 13, зі змінами, внесеними наказом Мінфіну від 18.06.2020 р. № 306).


8.

Чи є можливість додати до форми оплат «безготівкова» у фіскальному касовому чеку, оскільки платіжна картка — це один з видів безготівкової оплати? 

Платіжна картка є одним із видів безготівкового розрахунку і, відповідно до вимог законодавства, якщо за місцем реалізації товарів (послуг) до розрахунку було прийнято платіжну картку, то цю форму оплати та суму коштів за неї необхідно відображати у чеках ПРРО / РРО (ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» від 06.07.1995 р. № № 265/95-ВР, далі — Закон № 265).

Відображення форми оплати «безготівкова» у касовому чеку буде суперечити вимогам нормативно-правових актів:

  • розрахункова операція — приймання від покупця готівкових коштів, платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо за місцем реалізації товарів (послуг) (згідно зі ст. 2 Закону № 265);
  • у фіскальних чеках ПРРО / РРО необхідно відображати форму оплати (готівкою, електронним платіжним засобом, у кредит, тощо) і суму коштів за цією формою оплати (згідно з п. 2 розд. II Положення про форму та зміст розрахункових документів/електронних розрахункових документів, затвердженого наказом Мінфіну від 21.01.2016 р. № 13, зі змінами, внесеними наказом Мінфіну від 18.06.2020 р. № 306);
  • згідно з роз’ясненнями Національного банку України безготівкові розрахунки в Україні можуть здійснюватись з використанням: електронних платіжних засобів (платіжна картка, ЕПЗ), розрахункових документів (платіжне доручення), електронних грошей, документарні операції та інструменти (акредитив, гарантія).

9.

Що буде, якщо касир натисне кнопку ПРРО «Зареєструвати чек у ДПС», а суми готівки в касі буде недостатньо для видачі решти?

Контроль за залишком готівки в касі для видачі решти реалізовано у ПРРО Cashаlot. Тобто, якщо користувач натисне кнопку «Зареєструвати чек у ДПС», а суми готівки в касі буде недостатньо для видачі решти, то користувачу-касиру буде показано відповідне повідомлення і чек не буде відправлений на ФСКО для реєстрації.

Такий контроль у ПРРО Cashаlot унеможливлює реєстрацію чека із виданою сумою решти готівки, якої не було в касі на момент проведення розрахункової операції. Без скасування чека користувач може виконати операцію «Службове внесення» на необхідну суму готівки та зареєструвати чек на фіскальному сервері ДПС з правильними сумами та видати решту покупцю наявною готівкою з каси.

Підтвердженням внесення відповідної суми до ПРРО як розмінної монети, – є фіскальний звітний чек (Z-звіт), у якому відображається інформація про операцію «службове внесення».

Застосування РРО/ПРРО регулюється Законом України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» від 06.07.1995 р. № 265/95-ВР (далі - Закон № 265).

Відповідно до вимог законодавства суб’єкти господарювання зобов’язані:

  1. проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через програмні реєстратори розрахункових операцій зі створенням у паперовій та/або електронній формі відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій (п.1, 2 ст. 3 Закону № 265);
  2. забезпечувати відповідність сум готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті реєстратора розрахункових операцій (п.13 ст. 3 Закону № 265);
  3. для реєстрації суми готівки, яка зберігається на місці проведення розрахунків на момент реєстрації першої розрахункової операції, що проводиться після виконання Z-звіту, використовувати операцію «службове внесення» (п.6 розд.ІІІ Наказу № 547);
  4. забезпечувати наявність у касі банкнот і монет для видачі здачі (п. 22 Положення № 148).


Контроль за додержанням суб’єктами господарювання порядку проведення розрахунків за товари (послуги) та інших вимог Закону № 265 здійснюють контролюючі органи шляхом проведення фактичних та документальних перевірок відповідно до ПКУ.



10.

Чи обов'язково у фіскальному чеку має бути зазначено «без ПДВ», якщо товар «не ПДВ-шний»? Чому в чеку Cashаlot такого відображення немає?

Ні, не обов’язково. Дозволяється не друкувати рядки за податковими групами, якщо сума ПДВ або акцизного податку дорівнює нулю. 

Прямої вимоги щодо відображення у фіскальних чеках ПРРО напису «Без ПДВ» для товарів, які не підлягають оподаткуванню ПДВ або звільнені від оподаткування  немає (відповідно до п. 2 розд. II Положення про форму та зміст розрахункових документів/електронних розрахункових документів, затвердженого наказом Мінфіну від 21.01.2016 р. № 13, зі змінами, внесеними наказом Мінфіну від 18.06.2020 р. № 306 (далі — Положення № 13) (п. 7 розд. ІІ Положення №13).

Напис «Без ПДВ» або «Звільнені від оподаткування» у чеках ПРРО Cashаlot буде реалізовано у одному із найближчих оновлень.


11.

Чи відноситься до розрахункового документа фіскальній чек, який друкується через програмний РРО?

Визначення поняття «розрахунковий документ» надано ст. 2 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» від 06.07.1995 р. № 265/95-ВР, у редакції Закону України від 20.09.2019 р. № 128-IX. Так, розрахунковий документ – це документ встановленої форми та змісту (касовий чек, товарний чек, видатковий чек, розрахункова квитанція, проїзний документ тощо), що підтверджує факт продажу (повернення) товарів, надання послуг, операцій з видачі готівкових коштів держателям електронних платіжних засобів, отримання (повернення) коштів, торгівлю валютними цінностями в готівковій формі, створений в паперовій та/або електронній формі (електронний розрахунковий документ) у випадках, передбачених цим Законом, зареєстрованим у встановленому порядку реєстратором розрахункових операцій або програмним реєстратором розрахункових операцій, чи заповнений вручну.

Також у ст. 2 Закону № 265 дано визначено поняття «електронний розрахунковий документ». Зокрема, це документ, створений програмним реєстратором розрахункових операцій у момент проведення розрахункової операції та зареєстрований фіскальним сервером контролюючого органу із присвоєнням йому фіскального номера фіскальним сервером контролюючого органу або присвоєнням йому фіскального номера із діапазону номерів, сформованих фіскальним сервером, інформація в якому зафіксована у вигляді електронних даних, включаючи обов’язкові реквізити розрахункового документа за встановленою формою.

Положення про форму та зміст розрахункових документів/електронних розрахункових документів затверджено наказом Мінфіну від 21.01.2016 р. № 13 (далі - Положення № 13).

Зокрема, відповідно до п. 1 розд. II Положення № 13 фіскальний касовий чек на товари (послуги) (далі - фіскальний чек) - розрахунковий документ / електронний розрахунковий документ, створений у паперовій та/або електронній формі (електронний розрахунковий документ), реєстратором розрахункових операцій або програмним реєстратором розрахункових операцій при проведенні розрахунків за продані товари (надані послуги). Фіскальний касовий чек на товари (послуги) за формою № ФКЧ-1 наведений у додатку 1 до цього Положення.

Отже, електронний фіскальний чек, створений через ПРРО, є розрахунковим документом, якщо він містить всі обов’язкові реквізити, зазначені у п. 2 розд. II Положення № 13.


12.

Чи передбачена в ПРРО Cashalot функція «заморозки» або відкладення чека? Чи є функція сторнування невірного чека?

У Cashаlot передбачена можливість відкласти незареєстрований чек (наприклад, покупець забув гаманець в машині або згадав, що не все купив, забув зважити товар, тощо). В такому випадку касир може перемістити чек до Реєстру відкладених чеків, зазначивши термін, на який відкладається операція (протягом зміни, протягом години і т. п.), і вказавши в коментарі причину відкладення чека (наприклад, пішов за грошима).

Якщо за вибраний термін чек не буде зареєстрований, дані про відкладений чек будуть видалені з бази.

Для подальшої роботи з відкладеним чеком є можливість пошуку його в реєстрі (за датою початку і закінчення періоду створення чека, імені та номеру ПРРО).

Також у ПРРО Cashаlot є можливість сторнувати останній зареєстрований на фіскальному сервері ДПС чек для його скасування.

Виконати операцію «сторно» ПРРО Cashаlot можливо у реєстрі «Історія операцій» (рис. 3).


Рис. 3


13.

Чи дозволяється реєструвати чеки за платежами, які проходять після закінчення робочого дня на наступний?

З цього приводу в індивідуальних податкових консультаціях, наданих ДПС платникам, можна ознайомитись з такою інформацією:

  1. ІПК від 13.03.2020 р. №1032/6/99-00-05-04-01-06/ІПК — розрахунковий документ (фіскальний касовий чек на товари (послуги) роздруковується у робочі години у магазині;
  2. ІПК 21.06.2019 N 2856/6/99-99-14-05-01-15/ІПК — якщо суб'єкт господарювання прийняв у покупця для розрахунку в інтернет-магазині електронний платіж, наприклад, банківською картою, то такий СГ може оформити розрахунковий документ (касовий чек) та видати його покупцю разом із товаром, незалежно від того, коли надійшли перераховані покупцем кошти на його розрахунковий рахунок.


Звертаємо вашу увагу, що податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію. Тому додатково ви можете звернутись до ДПС для отримання індивідуальної консультації.


14.

Чи можливо відправити чек на електронну пошту покупця?

У ПРРО Cashаlot є можливість налаштування електронної пошти, з якої всі зареєстровані чеки будуть надходити на електронні скриньки клієнтів. Для цього необхідно скористатись кнопкою Налаштування (рис. 4) та зазначити необхідну пошту (рис. 5).


Рис. 4


Рис. 5.



15.

Відправка чека в SMS-повідомленні з ПРРО Cashalot

У ПРРО Cashalot можна налаштувати відправку покупцям посилання на зареєстрований чек за допомогою SMS-повідомлень. Покупець отримує повідомлення, що містить посилання на чек, збережений на фіскальному сервері ДПС.

Функція доступна на ПРРО, що належать до господарських одиниць, для яких виконано налаштування відправки чеків у SMS-повідомленнях.

Для того, щоб налаштувати таку можливість у розділі Мій Бізнес оберіть назву суб'єкта господарювання та натисніть кнопку Налаштування.


Рис. 6.

У розділі Налаштування відправки SMS-повідомлення оберіть ГО, для яких потрібно налаштувати можливість відправки чеків у SMS. Стануть доступними поля для налаштування розсилки.

Зверніть увагу! Для налаштування та відправки чеків у SMS-повідомленнях попередньо необхідно зареєструватися у сервісі розсилки повідомлень та отримати публічний та приватний ключ доступу до сервісу.

У полях Публічний ключ, Приватний ключ та Ім'я введіть необхідні дані. За потреби змініть текст, який буде відправлятися разом з посиланням на чек. У полі присутній текст повідомлення, що пропонується за замовчуванням. Для кожної ГО можна налаштувати окреме повідомлення. Збережіть налаштування, натиснувши кнопку Зберегти.


Рис. 7.

Тепер після реєстрації чеку в ДПС в РМК ви можете скористатись кнопкою Надіслати чек, ввести номер телефону отримувача та надіслати йому чек.


Рис. 8.